• 031-36633705
  • 00995-322435990

فرهنگ و آداب و رسوم در کشور گرجستان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشور گرجستان به عنوان یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها در جهان محسوب میشود و دارای استانداردهای اخلاقی می باشد که بسیار متفاوت از جهان غرب است. درک قوانین آداب و رسوم کشور گرجستان به شما کمک خواهد کرد که چگونه در گرجستان رفتار کنید و بتوانید روابط بهتر، موفقیت در کار و ارتباطات گرم با خانواده میزبان و همکاران خود را ایجاد کنید. در این مقاله به طور مفصل درمورد این موارد گفته شده، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.


آشنایی کلی با کشور گرجستان :


موقعیت جغرافیایی : جنوب غربی آسیا، در مجاورت دریای سیاه، بین ترکیه و روسیه

پایتخت : تفلیس

دولت : جمهوری

شرایط آب و هوا : گرم و دلپذیر؛ مدیترانه ای مانند ساحل دریای سیاه

تراکم جمعیت : 4935880 نفر (در سال 2014 میلادی)

ترکیب نژادی : گرجستان 83.8٪، آذربایجان 6.5٪، ارمنی 5.7٪، روسیه 1.5٪، دیگر 2.5٪ (سرشماری سال 2002)

مذهب : ارتدکس مسیحی 83.9٪، مسلمان 9.9٪، ارمنی-گرگوریان 3.9٪، کاتولیک 0.8٪، دیگر 0.8٪، هیچ کدام 0.7٪ (سرشماری سال 2002)

 


زبان کشور گرجستان :


زبان گرجی، زبان اصلی حدود 3.9 میلیون نفر در کشور گرجستان (83 درصد جمعیت) و 500 هزار نفر دیگر در خارج از کشور (در کشورهایی مانند ترکیه، ایران، روسیه، ایالات متحده آمریکا و اروپا) می باشد. این زبان ادبی برای همه گروه های قومی گورژ، به ویژه کسانی است که به زبان های دیگر قفقاز جنوبی (یا زبانهای کاتلویایی) صحبت می کنند (سووان، مگرلیان و لاز. Gruzinic، یا "Kivruli")، گاهی اوقات به عنوان یک زبان یهودی جداگانه در نظر گرفته شده است.


جامعه و فرهنگ در کشور گرجستان :


مذهب:


اکثر گرجی ها متعلق به ارتدوکس گرجستان (65٪)، ارتدوکس روسی (10٪) یا کلیساهای وابسته ارمنی (8٪) هستند. گرچه به طور کلی مذهب، بر فرهنگ، رفتار یا اخلاق تأثیر نمی گذارد، اما ارزش های مذهبی در سطح در زمینه هایی مانند میزبانی مهمانان تاثیرات نامحسوسی خواهد گذاشت.


مهمان نوازی:


در این قسمت مواردی از آداب پذیرایی گرجی ها را شرح میدهیم.


• مهمان نوازی گرم از خصوصیات بارز مردم گرجستان است.
• مهمان به عنوان یک هدیه دیده می شود و بنابراین توریست ها، مهمانان بسیار عزیزی برای گرجی ها محسوب میشوند.
• درصورتی که گرجی ها شما را به صرف غذا به خانه هایشان دعوت کردند، حتما پیشنهاد آنها را قبول کنید.
• سوپ برای مهمانی های بزرگ به همراه نان تست برای وعده شام سرو میشود. همچنین در اطراف میز جام های شراب قرار دارد.
• هیچگاه آبجو را با نان تست میل نکنید! چراکه آبجو فقط برای دشمنان سرو می شود.

 


سلسله مراتب :


گرجی ها یک جامعه سلسله مراتبی هستند و برای افراد در طبقه های مختلف احترام ویژه ای قائل هستند. مردم گرجستان، افراد را طبق سن،موقعیت و قدرت محترم میشمارند. به طور کلی سالخوردگان در بالاترین درجه ی اهمیت قرار دارند.

 

شرکت HomeTech جهت مشاوره و سرمایه گذاری در زمینه ی خرید و فروش و نوسازی آپارتمان در شهرهای تفلیس و باتومی در خدمت شما عزیزان می باشد. از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.


آداب معاشرت در کشور گرجستان :


در این بخش توضیحاتی درمورد نحوه ی برخود با افراد و آداب معاشرت در جلسات رسمی و غیر رسمی، نحوه ی هدیه دادن به افراد و آداب غذا خوردن گرجی ها آورده شده است:


آداب جلسات رسمی :


گرجی ها زمانی که برای بار اول کسی را ملاقات می کنند، با او دست میدهند و کلمه ی «gamarjoba» به معنی »سلام» را به شخص مورد نظر می گویند. درصورتی که روابط گرجی ها گرم و صمیمی است علاوه بر مراحل قبل، گونه ی شخص مقابل را می بوسند.

 


هنگام ملاقات با دوستان نزدیک و یا افراد خانواده، معمولا از نام شخصی افراد برای صدا زدن آنها استفاده می کنند. اسامی شخصی نیز ممکن است به همراه کلمه «Batono»به معنی »آقا« یا کلمه «Kalbatono» به معنی »خانم« استفاده شود. اکثر مردم انتظار دارند که با نام خانوادگی خطاب شوند.


آداب هدیه دادن :


همانند بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، هدایا معمولا در روزهای تولد و در روز کریسمس ارائه می شوند. ضمن اینکه اهمیتی ندارد که هدیه ها نفیس و گران قیمت باشند و فقط افکار و هدف از اهداء هدایا برای افراد اهمیت دارد.

 


اگر به یک خانه ی یک گرجی دعوت شدید، گل، شیرینی یا شکلات بهترین انتخاب برای هدیه بردن به خانه ی میزبان است. جالب است بدانید که تعداد گل ها برای میزبان بسیار اهمیت دارد! سعی کنید تعداد گل ها فرد باشد. هدایا لازم نیست به طور دقیق کادوپیچ شوند. هدیه ای کوچک برای کودکان همیشه با ارزش شمرده میشود. معمولا هدایا هنگامی که دریافت می شود باز نمی شود.

 


آداب غذا خوردن :


بر سر میز شام آرام باشید. زیرا گرجی ها زمان زیادی را برای خوردن غذا صرف میکنند تا بیشتر در کنار یکدیگر باشند و لذت ببرند. برای میزبان بسیار اهمیت دارد که مهمانان احساس راحتی کنند و اوقات خوشی را موقع صرف غذا داشته باشند. اگر شما مطمئن نیستید که چگونه باید عمل کنید، همیشه باید بپرسید.

گرجی ها برای غذا خوردن آداب مخصوصی دارند. به عنوان مثال، آنها چنگال را در دست چپ و چاقو را در سمت راست نگه میدارند. همچنین هنگام غذا خوردن، آرنج خود را روی میز نمیگذارند و دستان خود را بالای میز نگه میدارند.

 

 

تمام غذای خود را میل میکنند و غذایی درون بشقاب های غذایشان باقی نمیگذارند. در طول خوردن غذا، با نشاط با یکدیگر مکالمه میکنند.

به راحتی وارد کلیسا میشوند، اما قبل از آن، اطمینان حاصل میکنند که لباس مناسب به تن داشته باشند. خانم های بدون حجاب، اجازه ورود به کلیسا را ندارند. شلوار کوتاه، لباس حمام مناسب نیستند.


آداب کسب و کار در کشور گرجستان :


جلسات رسمی :


• فرهنگ تجاری گرجستان به طور قابل توجهی غیر رسمی تر از کشورهای دیگر است!
• گرجی هنگام ورود و خروج از جلسه، به یکدیگر دست میدهند.
• نگه داشتن تماس چشم در هنگام تبریک گفتن، به چشمان به یکدیگر نگاه میکنند.
• فردی که موقعیت اجتماعی بالاتری دارد باید در دست دادن به یکدیگر پیش قدم باشد.
• آقایان معمولا در برخورد با خانم ها برای دست دادن پیش قدم نمیشوند.
• همیشه قبل از رفتن به یک نام اولیه، صبر کنید.
• کارت بیزینسی بدون هیچ گونه مراسم رسمی رد و بدل می شوند.


سبک ارتباطی :


گرجستان در روابط خود بسیار متمرکز است. این به این معنی است که به احساسات مردم بر حقایق اهمیت می دهند. مهم است این را بدانیم که اگر اخبار بدی وجود داشته باشد، ممکن است از تمام حقیقت آگاه نباشیم. گرجی ها ممکن است در تلاش برای ایجاد یک رابطه تجاری، پاسخ مثبت دهند حتی اگر آنها بدانند که از حقیقت دور هستند.

 


گرجی ها احساسات خود را بدون ترس و بدون توجه به اینکه چقدر بد است، بیان می کند. بنابراین تعجب نکنید اگر گرجی ها در خلال کسب و کار، خشم و یا ناامیدی افراطی نشان دهند. به طور مشابه، گرجی ها می توانند سخنرانان احساسی باشند. آنها هنگام صحبت کردن در مورد هر موضوعی، ممکن است حرکات دست هایتشان افزایش یابد و صدای آنها کمی بالاتر برود.
تماس مستقیم با چشم، اعتماد را انتقال میدهد. گرجی ها در طول یک بحث، معمولا ارتباط چشمی خود را حفظ می کنند. نگاه کردن به دور یا حرکت متناوب چشم ها ممکن است، به عنوان یک نشانه ای که شما حقیقت را نمی گویند اشتباه تفسیر شود.

 


دیدار تجاری :

در ابتدای جلسات، معرفی افراد، یک اصل قانونی است. بنابراین آماده باشید تا یک مرور کلی از زمینه فعالیت، تجربه و اهداف کلی خود را ارائه دهید. جلسه اول اغلب برای این که آیا مشارکت در این کسب و کار ممکن است یا خیر، برگذار میشود. بنابراین انتظار نداشته باشید که هر قراردادی در جلسه اول امضا شود و زمان و صبر لازم است. در اکثر موارد تصمیم گیری در مقامات بالا در یک شرکت انجام می گیرد. جلسات میمکن است به طور متناوب قطع شود و این را به عنوان نشانه ای از بی توجهی تفسیر نکنید.

 

شرکت HomeTech جهت مشاوره و سرمایه گذاری در زمینه ی خرید و فروش و نوسازی آپارتمان در شهرهای تفلیس و باتومی در خدمت شما عزیزان می باشد. از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.