• 031-36633705
  • 00995-322435990

حقایق جالب درباره کشور گرجستان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشور گرجستان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز گردشگری محبوب می باشد. چراکه تعداد بی‌شمار جاذبه‌های گردشگری معروف، غذاهای خوشمزه گرجی و کنسرت‌های مختلف هرساله گردشگران بسیاری را به گرجستان می‌کشاند. بنابراین اگر قصد سفر به کشور گرجستان را دارید به شما حقایق جالب و کاربردی سفر به گرجستان را معرفی می‌کنیم. این حقایق میتواند به سفر شما معنای بیشتری ببخشد.


1. نام اصلی گرجستان ساکارْتْوِلُ (Sakartvelo) به معنای زندگی قوم کارتول است و (Kartveli) نام اقوام بومی منطقه مرکزی گرجستان و پسوند مکانی این کلمه است.2. گرجی ها به کشور خود، گرجستان نمی گویند و گرجستان را با نام ساکراتوِلو (Sakratvelo) خطاب میکنند.

3. کشور گرجستان بزرگترین ایالت در شرق رودخانه می سی سی پی است.

4. نخستین اروپایی ها اهل گرجستان بوده اند. زیرا قدیمی ترین جمجمه های انسان را در قفقاز پیدا کردند که نشان می دهد مردی از اهالی آفریقا از راه گرجستان به اروپا سفر کرده است. این جمجمه های 1.8 میلیون ساله متعلق به یک زوج گرجی به نام ززوا و امزیا (Zezva and Mzia) می باشد.5. کشور گرجستان در منطقه اوراسیا قرار دارد که مرز بین اروپا و آسیا بوده و 3/2 مساحت این کشور کوهستانی است.

6. کشور گرجستان مهد شراب سازی دنیا است و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین صنایع صادراتی گرجستان، تولید انواع شراب در شهر تلاوی (Telavi) است. این کشور بیش از 8 هزار سال است که در صنعت شراب سازی فعالیت می کند.

7. کالج Wesleyan در Macon اولین کالج جهان بود که برای اعطای مدرک تحصیلی به زنان اعطا شد.

8. آبشار آمیکالولا (Amicalola) در داوسونویل بلندترین آبشار در شرق رودخانه می سی سی پی است.9. بزرگترین گراز وحشی در گرجستان کشف شد و در در آلپاهه گرجستان کشته شد. این گراز با وزن 1000 پوند و طول 12 فوت بود و به نام "هوگیزلا" نامگذاری شد.

10. البرتون، جورجیا پایتخت گرانیت جهان است.

11. سنگ کوه، نزدیک آتلانتا، یکی از بزرگترین توده های گرانیت در جهان است.12. مرکز جغرافیایی جورجیا، در شهرستان Twiggs در 18 کیلومتری جنوب شرقی مکون است.

13. در سال 1945، گرجستان، اولین ایالت کاهش سن قانونی از 21 تا 18 سال بود.

14. زبان گرجی در بین 14 زبان منحصر بفرد دنیا قرار داشته و الفبای خودش را دارد. حروف الفبای گرجی از زمان پیدایش به سه شکل مختلف استفاده می شد؛ نوشوری (Nuskhurt) آسومتاریولی و مخدرولی. در حال حاضر الفبای رسمی گرجی، مخدرولی می باشد که از 33 حرف تشکیل شده است.

15. 350 گونه از پرندگان در گرجستان وجود دارد.

16. نام شهر تفلیس (Tbilisi) در زبان گرجی به معنای گرم و بهاری است.17. روستاهای بوچورنا و اشگولی گرجستان مرتفع ترین مناطق مسکونی دائمی در اروپا هستند که به ترتیب ارتفاع آنها 2345 و 2100 متر بالاتر از سطح دریا می باشد.

18. ترانه ی گرجی در فضا وجود دارد! چاکراب" یک آهنگ محلی گرجی است که معمولا در فستیوال ها و جشن ها خوانده می شود. این آهنگ با یک فضاپیما به فضا فرستاده شده است.

19. گرجستان به خاطر موسیقی کر محلی (فولک) غنی که دارد توجه یونسکو را به خود جلب نمود و در فهرست میراث فرهنگی ملموس انسانی در سال 2008 جای گرفت.

20. وجود برف پودری فراوان، مناظر شگفت انگیز و شیب های آزاد وسیع، گرجستان را به یک مقصد عالی برای اسکی و عاشقان سواری روی برف تبدیل کرده است. پیست اسکی گوادوری یک مقصد اسکی در حال پیشرفت در گرجستان است.21. جورجیا چهارمین کشور برای پیوستن به اتحادیه در سال 1776 و پنجمین کشور برای پیوستن به کنفدراسیون در سال 1861 بود.

22. سه مکان فرهنگی در گرجستان وجود دارند که نام آنها در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

23. مناطق آب و هوایی در گرجستان از نیمه گرمسیر شروع و به آلپی و نیمه بیابانی می رسد و گرجستان با داشتن بیش از 12 منطقه مختلف آب و هوایی یکی از متنوع ترین اکوسیستم ها را در دنیا دارد.

24. در کشور گرجستان 49 نوع خاک وجود دارد.

25. متنوع‌ترین اقلیم در بین کشورهای دنیا مربوط به کشور گرجستان است. این کشور با داشتن 12 اقلیم متفاوت و 42 منطقه زیست‌گاهی منحصربه‌فرد؛ دارای بکرترین طبیعت در میان کشورهای اروپا است.

 

شرکت HomeTech جهت مشاوره و سرمایه گذاری در زمینه ی خرید و فروش و نوسازی آپارتمان در شهرهای تفلیس و باتومی در خدمت شما عزیزان می باشد. از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.


26. گرجستان بیش از 15 نوع رقص محلی ثبت‌شده در یونسکو دارد. رقص فولکلور و محلی گرجستان جزو میراث غیرملموس و جاذبه‌های توریستی گرجستان است.

 


27. گرجستان یکی از قدیمی‌ترین مراکز زندگی برای یهودیان در شمال اروپاست. بیشترین جمعیت از شاخه یهود اشکنازی (Ashkenazi) در این کشور است.

28. در گرجستان ۱۰ فرودگاه قابل‌استفاده برای هواپیماهای غیرنظامی وجود دارد. در بین این فرودگاه‌ها، فرودگاه‌های تفلیس، باتومی، سوخومی و پوتی از اهمیت خاص برخوردار هستند.

29. از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور گرجستان میتوان به حمام سولفور (Sulfur baths) در تفلیس اشاره کرد.

 


30. طی عهدنامه گرجیوسک، گرجستان برای همیشه از خاک ایران جدا شد و پس از به قلمرو روس‌ها و شوروی سابق اضافه شد.

31. گرجستان محل قدیمی ترین آثارباستانی رود طلایی می باشد. از اینجا معلوم می شود که اجداد گرجی ها به تجارت طلا می پرداختند.

32. به وجودآوردنده رقص باله آمریکایی و مدرن یک مهاجر گرجستانی بود.

33. بلندترین کوه های گرجستان در شاخارا دارای ارتفاع 5068 متر می باشد. روستای اوشگولی در دامنه این کوهستان واقع شده و تنها روستای اروپاییست که در ارتفاع 2100 متری واقع شده است.

 


34. گرجستان سرزمین انگور است و پر از تاکستانهای دیدنی می باشد.

35. کلیسای باگراتی، صومعه ژلات، بنای تاریخی مانتختا جزور میراث جهانی یونسکو اعلام شده اند.

 


36. گرجستان دارای 159 ایالت می باشد که این تعداد بیشتر از هر ایالت دیگر در شرق می سی سی پی است.

37. Okefenokee در جنوب گرجستان بزرگترین باتلاق در شمال امریکا است.

 

 

 

شرکت HomeTech جهت مشاوره و سرمایه گذاری در زمینه ی خرید و فروش و نوسازی آپارتمان در شهرهای تفلیس و باتومی در خدمت شما عزیزان می باشد. از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.