• 031-36633705
  • 00995-322435990

شرایط ورود به دانشگاه های گرجستان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشور گرجستان یکی از زیباترین کشورهای دنیا محسوب میشود و تعداد بسیار زیادی از دانشجویان قصد مهاجرت به گرجستان را دارند و برای ویزای تحصیلی اقدام می کنند. اما اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید، بهتر است تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا بیشتر با شرایط تحصیلی در کشور گرجستان آشنا شوید. همچنین می توانید برای آشنایی با دانشگاه های معتبر در گرجستان بر روی لینک کلیک کنید.


جایگاه جهانی دانشگاه های گرجستان :


برخلاف تصورتان در سیستم های بین المللی رتبه بندی دانشگاه های جهان، نام یا اثری از دانشگاه های گرجستان به چشم نمیخورد و در حال حاظر، در سال 2018 میلادی دانشگاه های گرجستان جایگاه مهمی ندارند.
کشور گرجستان در سال های قبل از انقلاب گل رز، با پدیده ی فرار مغزها مواجه بوده است و بسیاری از دانشمندان و نخبه های این کشور به روسیه و دیگر کشورهای سراسر جهان مهاجرت کردند.

 


اما با توجه به وضعیتی که شرح داده شد، چرا سالانه تعداد زیادی دانشجو برای مهاجرت و ادامه ی تحصیل در گرجستان اقدام می کنند؟ دلیلش این است که اغلب دانشگاه های گرجستان با دانشگاه های بین المللی و انجمن های معتبر علمی جهان، همکاری مستمر و نزدیکی دارند و این همان نقطه قوت و مثبت دانشگاه های گرجستان می باشد.


علاقه ی دانشجویان به مهاجرت به گرجستان به دو دلیل زیر است :

1. آسان بودن شرایط مسافرت به گرجستان برای بررسی اولیه وضعیت دانشگاه ها
2. مقررات ساده و عملی برای دریافت ویزای تحصیلی


شهریه ی دانشگاه های گرجستان :


هزینه زندگی و تحصیل در کشور گرجستان نسبت به کل اروپا پایین و مقرون به صرفه می باشد.

ملک برای خرید و اجاره از تهران ارزان تر و قیمت های غذا و خورد و خوراک از تمام اروپا مناسب تر و ارگانیک و سالم هستند. شهریه سالانه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه های دولتی تفلیس حدود 4500 لاری و در دانشگاه های خصوصی قفقاز حدود 10000 لاری و در دانشگاه آمریکایی حدود 6000 لاری می باشد.

 


به طور کلی در هزینه ی تقریبی شهریه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، برای رشته های متفاوت به شرح زیر است :


رشته های لیسانس :


• زبان شناسی ۳۰۰۰ دلار سالیانه
• مدیریت، اقتصاد، حسابداری ۴۰۰۰ دلار سالیانه
• پرستاری ۳۵۰۰ دلار سالیانه
• داروسازی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
• مهندسی الکترونیک، IT ، کامپیوتر، عمران و مکانیک ۴۰۰۰ دلار سالیانه


رشته های فوق لیسانس :


• مدیریت اجرایی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
• مدیریت آموزشی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
• حقوق تجارت بین الملل ۴۰۰۰ دلار سالیانه
• دندانپزشکی ۴۸۰۰ دلار سالیانه
• پزشکی عمومی ۵۵۰۰ دلار سالیانه

 

 

 

شرکت HomeTech جهت مشاوره و سرمایه گذاری در زمینه ی خرید و فروش و نوسازی آپارتمان در شهرهای تفلیس و باتومی در خدمت شما عزیزان می باشد. از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.


مراحل پذیرش تحصیلی در دانشگاه های گرجستان :


در قدم اول جهت پذیرش قطعی در دانشگاه های گرجستان، باید مدارک تحصیلی شما توسط وزارت آموزش کشور گرجستان تایید شود. به صورت کلی مراحل پذیرش در دانشگاه های این کشور یک پروسه ی اداری است و کمتر به گزینش علمی اهمیت داده می شود. بنابراین شرایط دشواری برای گرفتن پذیرش در دانشگاه ها وجود ندارد.


زبان تحصیلی در کشور گرجستان :


در کشور گرجستان زبان تحصیلی انگلیسی و گرجی می باشد و در مواردی هم روسی یا زبان های دیگر رایج است. اما توجه داشته باشید که اگر قصد ادامه ی تحصیلی به زبان انگلیسی را در این کشور دارید، تنها با دانستن انگلیسی نمی توانید در این کشور زندگی کنید. چراکه برای زندگی در گرجستان نیاز است با مردم این کشور هم ارتباط برقرار کنید و اغلب مردم در گرجستان به زبان گرجی و روسی صحبت می کنند و خیلی از آن ها زبان انگلیسی نمی دانند.

 


بسیاری از دانشگاه ها و مراکز عالی گرجستان، دوره ی آموزشی زبان گرجی را ارائه می کنند. جالب است بدانید در دانشگاه ایلیا در تفلیس ISU که معتبرترین دانشگاه این کشور نیز می باشد، برای دانشجویان غیر گرجی، گذراندن 130 ساعت آموزش زبان گرجی را الزامی می داند که هر دانشجو می تواند حداکثر 18 ساعت در هفته برای زبان گرجی آموزش ببیند. شهریه ی این دوره ی آموزشی زبان، ماهانه 300 لاری خواهد شد. البته در صورتی که حداکثر ساعت آموزشی مجاز در هفته را انتخاب کرده باشید.


مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه های گرجستان :


1. اصل مدرک دیپلک دبیرستان
2. ریز نمره های دوره ی دبیرستان
3. اصل کارت ملی
4. گواهی تحصیل ( از دبیرستان یا اداره ی آموزش و پرورش محل تحصیل، که در گواهی نوشته شده باشد که دانش آموز موردنظر، دو سال آخر و پایانی تحصیلی خود را در این دبیرستان یا هنرستان انجام داده است. اگر دان آموز در دبیرستان های متفاوت درس خوانده باشد، باید از هریک از آن ها به صورت جداگانه با ذکر مقطع تحصیلی مربوطه گواهی گرفته شود.)
5. مدارک دوره های پیش دانشگاهی ( در صورت گذراندن این دوره )
6. بیوگرافی ( شرح کوتاه درمورد دانشجو و هدف از تحصیل در رشته ی موردنظر که نیاز به ترجمه رسمی ندارد و میتوان به زبان انگلیسی باشد.)
7. اصل شناسنامه
8. اصل گذرنامه (با حداقل 6 ماه اعتبار تمام صفحه های گذرنامه، حتی برگه های سفید)
9. کپی از کلیه ی مدارک
10. عکس های رنگی 4*3 و 4*6 از هر کدام 6 قطعه
11. گواهی تندرستی (گواهی سلامتی کامل و نداشتن بیماری های واگیردار مثل ایدز و هپاتیت ب)


توجه داشته باشید که این گواهی باید توسط نماینده یا پزشک معتمد وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در هر شهر صادر شود. درمورد بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت، این گواهی باید از سوی سازمان انتقال خون ایران صادر شده باشد.


نکته : براساس قانون جاری در کشور گرجستان، فقط مدارک ترجمه شده به زبان گرجی جهت ثبت نام قابل پذیرش و ارزشیابی می باشند.

 


ترجمه مدارک :


توجه داشته باشید که ترجمه ی مدارک باید یکسری ویژگی ها را داشته باشد. ضمن این که بخش کنسولی سفارت گرجستان در ایران، تنها مدارک ترجمه شده به زبان گرجی را تایید می کند.

ترجمه باید در دارالترجمه ی رسمی صورت گرفته باشد، سپس به تایید اداره ی فنی دادگستری ایران بخش ترجمه ها ارسال می شود و در مرحله ی بعد به تایید وزارت امور خارجه ی ایران رسیده باشد. در نهایت باید توسط بخش کنسولگری سفارت گرجستان در ایران تایید شود.


تایید مدارک :


بعد از تایید مدارک ترجمه شده توسط وزارت خارجه ی ایران، باید آن را به همراه اصل مدارک به سرکنسولگری سفارت کشور ایران در تفلیس ارائه کنید. پس از بررسی و تایید صحت ترجمه ها، باید ترجمه ی مدارک را به وزارت امور خارجه ی کشور گرجستان در شهر تفلیس جهت تایید ارائه کنید. در آخر می توانید مدارک را به دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی تحویل دهید.

 شرکت HomeTech جهت مشاوره و سرمایه گذاری در زمینه ی خرید و فروش و نوسازی آپارتمان در شهرهای تفلیس و باتومی در خدمت شما عزیزان می باشد. از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.