• 031-36633705
 • 00995-322435990
واردات
IMPORT
واردات به گرجستان عمدتا از کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، اوکراین، آلمان، آمریکا و ترکمنستان می باشد. سال‌های گذشته ، صادرات و واردات به کشور گرجستان، به دلیل بی‌ ثباتی سیاسی و به تبع آن فقدان امنیت لازم جهت سرمایه‌ گذاری‌های بلند مدت و ریسک‌پذیری بالا در این کشور، گرایش اندکی از سوی بخش دولتی و تاحدودی بخش خصوصی کشورها در ورود به بازار گرجستان مشاهده شده ‌است.
طبق گزارش بانک ملی گرجستان، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ ، واردات کالا به گرجستان رشد ۱٫۹ درصدی را به همراه داشته است. ضمن این که، کشور آذربایجان به علت فروش نفت و محصولات نفتی به گرجستان سهم قابل ملاحظه‌ای از واردات را از آن خود کرده است. همچنین خرید اتوبوس‌های جدید آلمانی، در جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری باعث رشد واردات کالا از این کشور گردیده است. لازم به ذکر است ۶/۱۵ درصد از کل واردات گرجستان، مربوط به کشور ترکیه می باشد.
برای واردات کالاهای عمومی از کشورهای دیگر به گرجستان، فاکتور فروش، گواهی مبدا و نامه ی حمل نیاز است. گواهی مبدا باید توسط ادارات صلاحیت دار کشور صادر کننده، مورد تایید قرار گیرد. همچنین مدارک لازم در خصوص اثبات کیفیت کالا، بر اساس تقسیم بندی کیفیت و امنیت غذایی گرجستان نیز ارائه گردد.
توجه داشته باشید که برای واردات کالاهای خاص و شیمیایی شرایط کاملا متفاوت است.
وظیفه ی وزارت بهداشت و کار گرجستان، ارائه لیست کالاها و اسامی کشورهای مبدا است که واردات از آن کشورها ممنوع می باشد. همچنین در خصوص محصولات دامی و کشاورزی، این وظیفه بر عهده اداره کل امنیت غذایی وزارت کشاورزی است.
استانداردهای لازم واردات به گرجستان

با توجه به این که، استانداردهای شوروی سابق که حدود 26000 عدد بوده اند، هنوز در گرجستان وجود دارند، اما در عمل هر محصولی که استانداردهای کشورهای اروپایی، آمریکایی و کشورهای مشترک المنافع را داشته باشد، هیچ گونه مشکلی در بازار گرجستان نخواهد داشت. استانداردهای پذیرفته شده در ایران نیز قابل استفاده در گرجستان می باشند.

آزمایش و ارزیابی
مسئولیت اجرای آزمایش بر روی کالاهایی که نیاز به گذراندن مراحل ارزیابی را دارند، بر عهده مرکز اعتبارگذاری دولت گرجستان است. زمان مورد نیاز برای آزمایش محصولات بستگی به نوع جنس دارد.

بزرگترین شرکای تجاری گرجستان در سال ۲۰۱۷ را می توان این گونه نام برد :

ترکیه ۱ میلیارد و ۵۸۰ میلیون دلار
روسیه ۱ میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار
چین ۹۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

کالاهایی که از ایران به گرجستان وارد می شوند :

محصولات کشاورزی ( سیر، پیاز، صیفی جات، سیب زمینی، سبزی و ...)
مصالح ساختمان
 کک و انواع مشتقات نفتی و پتروشیمی
قیر
مازوت
لوازم خانگی

کالاهایی که از کشور ایران به گرجستان وارد می شود زیاد نیست و حجم تبادلات مالی بین دو کشور بسیار پایین است.مهمترین عوامل پایین بودن تراز تجاری ایران و گرجستان :

میزان کالاهایی که سالانه از گرجستان وارد ایران می شود، در حدود چهل میلیون دلار برآورد شده است که شامل انواع : محصولات چوب از جمله چوب راش گرجستان، فرومنگنز، گردو تازه و خشک شده، تراکتور، ماشین آلات تراش فلزات، ضایعات آهن، تیرآهن جهت ساخت و ساز و …. بوده است که باز هم معتقدیم پتانسیل های صادرات گرجستان به ایران بیشتر از این مقدار است ولی به دلیل بی توجهی بخش اقتصادی هر دو کشور ، شرایط مساعدی که در واردات و صادرات به گرجستان وجود دارد، مورد توجه قرار نگرفته است و هیات های اقتصادی ایران و گرجستان شناخت چندانی به سرمایه گذاری در گرجستان در این بخش ندارند.
عوامل متعددی باعث کاهش تراز تجاری بین ایران و گرجستان شده است :

کشور گرجستان نسبت به آمریکا و غرب تعهدات ویژه ای دارد و روابط بسیار خوبی با غرب دارد. بنابراین در اغلب تصمیم گیری ها و سیاست هایش به آنها نزدیکتر است. یکی از مهمترین موانع اقتصادی مابین دو کشور، محدودیت های شدید بانکی برای اتباع و بازرگانان ایرانی است که از سال ۲۰۱۲ میلادی در این کشور شروع شده است.

کشور گرجستان در تامین اغلب مایحتاج خودش، بیش از پیش به واردات وابسته شده است ، اما حمایت چندانی از بخش تولید نمی کند و این مساله باعث عدم علاقه بازرگانان و سرمایه گذارهای ایرانی به سرمایه گذاری در گرجستان شده است.

کشور گرجستان در حدود ۲۵ سال پیش از شوروی سابق استقلال یافته است، بنابراین تا حدودی کشور جدیدی محسوب می شود. بدلیل جوان بودن این کشور و همچنین ناشناخته ماندن فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان، سرمایه گذارها اطلاعات چندانی از این کشور ندارند و یا اینکه اعتماد لازم را نمی کنند. اغلب آنها تصمیم می گیرند به جای سرمایه گذاری در گرجستان، در اروپا و کشورهای پیشرفته این کار را انجام دهند هر چند که معتقدیم فرصت های سرمایه گذاری در کشور نوپا و در حال توسعه گرجستان بسیار بیشتر است.

در زیر لیست 10 شرکت بزرگ وارد کننده به کشور گرجستان ذکر شده است :
 • شرکت  WISSOL Petroleum Georgia
 • شرکت SOCAR Georgia Petroleum
 • شرکت Rompetrol Georgia
 • شرکت Lukoil Georgia
 • شرکت خط لوله قفقاز جنوبی  Limited Georgia
 • شرکت Toyota قفقاز و آسیای مرکزی
 • شرکت Sun Petroleum Georgia
 • شرکت ساخت و ساز ترکیه ای Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş
 • شرکت  Caucasian Metals Terminal
 • شرکت محصولات دارویی PSP Pharma
ارتباط با متخصصان و مشاوران حرفه ای HOMETECH 

تماس با دفتر ایران
031-36633705

تماس با دفتر گرجستان
00995-322435990

ارتباط در شبکه های اجتماعی
00995-514717000

ما را دنبال کنید
FOLLOW US

ارتباط در شبکه های اجتماعی
00995.514717000

ارتباط با هوم تِک
GET IN TOUCH

آدرس دفتر گرجستان : تفليس ، خيابان گمريكلى ، شماره ٢، ساختمان ادارى اَكسِس ، طبقه پنجم ، واحد شماره ٣
شماره تماس : 00995.322435990
آدرس دفتر ایران: اصفهان ، خيابان توحید
شماره تماس : 031.36633705